Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej.

24 listopada 2017 r. siedemnastoosobowa grupa uczniów z klasy 3 T wraz ze swoim wychowawcą p. Michałem Skowrońskim oraz p. Marcinem Stalmirskim, udała się na wycieczkę do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Muzeum jest państwową instytucją kultury, którą powołano w 2008 r. a otwarto w roku 2017. Koncepcję programową oraz treść wystaw opracowywali wybitni muzealnicy i najlepsi historycy oraz znawcy II Wojny i totalitaryzmów tacy jak m.in. Norman Davies, Timothy Snyder, Tomasz Szarota, Włodzimierz Borodziej i Jerzy Wojciech Borejsza. Nieoceniony wkład w budowę Muzeum i kształt wystawy miał jego pierwszy dyrektor- p. Paweł Machcewicz.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć serce Muzeum, którą stanowi wystawa główna. Zlokalizowana jest ona 14 metrów pod ziemią i zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie.

Na wystawę składa się ok. 2 tys. eksponatów, oraz ok 240 nowoczesnych stanowisk multimedialnych. Nasi uczniowie mogli przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi działania wojenne czy zmiany granic państw, obejrzeć uzbrojenie wojsk wszystkich stron konfliktu, jak również wiele pamiątek historycznych i dowodów zbrodni. Ważnym blokiem tematycznym wystawy jest poruszająca część poświęcona Holocaustowi.

Ekspozycja stanowi poruszającą opowieść o tragicznym doświadczeniu wojny- jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach i ukazuje to wszystko w szerokim kontekście europejskim i światowym, przypominając zwiedzającym, że dramat wojny nie  jest doświadczeniem jednego narodu lecz całej ludzkości. Wszystko to sprawia, że Muzeum jawi się jako przejmujące „antywojenne” muzeum wojny.

Już na początku wystawy wybrzmiewa jak memento- cytat z niemieckiego poety Heinricha Heine: „Tam, gdzie książki palą, niebawem także ludzi palić będą”.

Szczerze polecamy wszystkim rychłe obejrzenie wystawy, tym bardziej, że z różnych względów ekspozycja kurczy się a przekaz wystawy zmienia.

 

PS

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że uczestnicy wycieczki stali się przypadkowymi ofiarami zakupowego szaleństwa black friday, stojąc w drodze powrotnej w przeogromnym korku w pobliżu… Szadółek.