Konferencja UNDERGROUND.

29 września 17 uczniów z klas 3T i 1T wzięło udział w 3. edycji spotkań edukacyjnych pod nazwą „Limeryki o narodach” w ramach projektu „Latająca Akademia Underground” realizowanego we wrześniu i październiku 2017 r., dzięki zaproszeniu nas przez powiat nowodworski, który przystąpił w Partnerstwie z Fundacją Underground z siedzibą w Krakowie do organizacji konferencji edukacyjnej.

Głównym celem konferencji adresowanej do szczególnie uzdolnionych artystycznie, polonistycznie i w dziedzinie nauk społecznych uczniów szkół średnich oraz ich opiekunów naukowych było przygotowanie uczestników do ogólnopolskiego konkursu pn. „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim – Limeryki o narodach” oraz uczczenie 60. rocznicy urodzin wybitnego poety Jacka Kaczmarskiego i promocja jego twórczości wśród uczestników.

Nasza grupa miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w dwóch wykładach. Pierwszy z nich – Limeryki jako gatunek literacki – poprowadził literaturoznawca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dr hab. prof. Marek Karwala, który swoje wystąpienie rozpoczął od przeczytania limeryku o … nas, czyli grupie młodzieży z Prabut. Po wykładzie uczniowie oraz opiekunowie – p. A. Lewandowska-Lech i ks. Cezary Ejsymont wzięli udział w warsztatach limerykowych oraz praktycznych ćwiczeniach literackich polegających na napisaniu limeryków, które później zostały poddane ocenie zgodnie z kryterium gatunkowym. Miło nam jest poinformować, że aż trzy grupy autorów z naszej szkoły zostały wyróżnione za swoje prace i otrzymały pamiątkowe koszulki z logo fundacji. Ponadto trzecioklasiści mieli możliwość powtórzenia wiadomości z języka polskiego a uczniowie pierwszej klasy przeszli chrzest bojowy, jeżeli chodzi o umiejętności z zakresu komunikacji społecznej.

Drugi wykład na temat geopolityki, dotyczący współczesnych konfliktów międzynarodowych poprowadził dr hab. prof. UP Witold Wilczyński -geograf i Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

Najwięcej emocji wzbudził jednak LARP historyczno-geopolityczny czyli edukacyjny turniej drużynowy w formie gry fabularnej, nad przebiegiem którego czuwali prof. Witold Wilczyński i Remigiusz Szymura.
Konferencję zakończył koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Pawła Konopackiego – wokalisty, gitarzysty i lidera zespołu Trio Łódzko-Chojnowskie.

Pełni wrażeń oraz nowych doświadczeń, zwłaszcza w zakresie pisania limeryków- na szóstkę, i bogatsi w wiedzę dotyczącą współczesnych problemów geopolitycznych wracaliśmy do Prabut, już planując udział w konkursie, w którym nagrodami są m.in. wycieczki zagraniczne, bilety wstępu do muzeów, sprzęt elektroniczny i indeksy na Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej informacji na stronie www.fundacjaunderground.pl