Obchody Jubileuszu 70-lecia szkoły

Za nami Jubileusz 70-lecia naszej szkoły. Główne uroczystości odbyły się w piątek 21 października po kilku miesiącach przygotowań i pracy wielu uczniów i pracowników szkoły. W tym uroczystym dniu zaszczycili nas swoją obecnością:

Dyrektor Biura Senatorskiego Leszka Czarnobaja- Pani Karolina Szpala,
Pomorski Wicekurator Oświaty- Pan Marek Strociak,
Dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie- Pan Stanisław Sumowski,
Starosta Kwidzyński- Pan Jerzy Godzik,
Przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego- Pan Jerzy Śnieg,
Członek Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego- Pan Włodzimierz Dawidowski,
Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Powiatu Kwidzyńskiego- Pani Krystyna Łapacz,
Burmistrz Miasta i Gminy Prabuty- Pan Marek Szulc,
Sekretarz Miasta i Gminy Prabuty- Pan Jędrzej Krasiński,
Pełnomocnik Burmistrza ds Oświaty, Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi- Pani Palmira Trzcińska-Kowalska,
Przewodniczący Rady Rodziców Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Prabutach- Pan Mariusz Markowicz,
Przewodniczący Rady Szkoły Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Prabutach- Pan Lech Kobyliński,
Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Prabutach- Pani Elżbieta Widawska,
byli Dyrektorzy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Prabutach- Pan Stefan Sołoducha i Pan Sebastian Więckowski,
emerytowani i byli pracownicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Prabutach,
Dyrektorzy placówek oświatowych powiatu kwidzyńskiego oraz gminy Prabuty,
osoby i instytucje nagrodzone Certyfikatem Przyjaciela Szkoły,
przedstawiciele pracodawców i osoby współpracujące ze szkołą,
absolwenci, uczniowie, rodzice i pracownicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Prabutach.

Uroczystość rozpoczęła się od czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego zaśpiewanych akapella przez nasze uczennice Patrycję Lewandowską, Oliwię Kuriatę i Weronikę Kołak, do których natychmiast przyłączyli się wszyscy zgromadzeni. Takie wykonanie hymnu pozostawia po sobie niezapomniane wrażenie.

Po przywitaniu wszystkich zebranych głos zabrał dyrektor szkoły pan Tomasz Brodacki, który podzielił się ze gromadzonymi refleksjami dotyczącymi historii naszej szkoły i przemian jakie szkoła przechodziła przez te 70 lat.

Następnie pan dyrektor wręczył Certyfikaty Przyjaciela Szkoły, które w tym roku otrzymali pan Leszek Słowiński oraz salon samochodowy Volkswagen Plichta z Gdańska. Korzystając z okazji, że tydzień wcześniej przypadał Dzień Edukacji Narodowej, pan dyrektor postanowił również nagrodzić nauczycieli i pracowników administracji, którzy jego zdaniem wyróżnili się w pracy zarówno z uczniami jak i na rzecz szkoły. Nagrodę Dyrektora otrzymały panie: Agnieszka Lewandowska-Lech, Aneta Próchnicka-Sitarz, Elżbieta Wasiewicz, Danuta Lizińska, Renata Demczyńska, Danuta Karol oraz panowie: Marcin Stalmirski, Andrzej Bożek, Mirosław Papis i Józef Kędzierski. Miłym akcentem były słowa pana dyrektora trafnie charakteryzujące poszczególnych wyróżnionych. Podziękowania otrzymał również pan Paweł Demczyński, który od kilku już lat pomaga w doposażaniu szkoły w sprzęt komputerowy.

Następnym punktem uroczystości była prezentacja historii szkoły jak i budynku, w którym ona się mieści, od czasów sprzed II Wojny Światowej po dzień dzisiejszy. Rys historyczny i zmiany jakie przechodziła szkoła przybliżyła Ania Mierzwicka z klasy IV T, a uzupełnieniem jej słów była prezentacja archiwalnych zdjęć opatrzonych często humorystycznym opisem, którą wyświetlał Robert Drypa z tej samej klasy. Ostatnie lata historii szkoły przedstawił w swoim przemówieniu poprzedni jej dyrektor pan Sebastian Więckowski.

Po prezentacji nadszedł czas na przemówienia zaproszonych gości, którzy bardzo przyjaźnie i ciepło wypowiadali się na temat samej szkoły jak i jej uczniów i pracowników. Wszyscy życzyli nam dalszych sukcesów i kolejnych co najmniej 70 lat. Uzupełnieniem do życzeń były kwiaty i prezenty wręczane na ręce pana dyrektora.

Bardzo interesujące było również wystąpienie pana Antoniego Dembińskiego, który był jednym z pierwszych uczniów naszej szkoły, a następnie jej wieloletnim pracownikiem. Pan Antoni w ciekawy sposób przybliżył początki funkcjonowania szkoły i trudności z jakimi borykano się w tamtych czasach.

Ostatnim akcentem części oficjalnej był występ dziewcząt z klasy I T, Zuzanny Pytlarczyk (gitara i śpiew) i Patrycji Lewandowskiej (wokal), które zaśpiewały utwór „Nasz pamiętnik” z repertuaru grupy „Pod Budą”.

Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie szkoły, podczas którego dużym zainteresowaniem cieszyły się tabla dawnych absolwentów oraz stare szkolne kroniki. Na zakończenie można było posilić się ciepłym posiłkiem i powspominać stare dobre czasy przy kawie i kawałku ciasta.

Foto: Daria Zaremba