Światowy Dzień Aids

Rokrocznie 1 grudnia, poczynając od 1988 roku, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym dniu na całym świecie, także w Polsce, odbywają się konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.

Pandemia AIDS jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Specjaliści szacują, że w okresie ostatnich 30 lat ponad 68 milionów osób zakaziło się HIV. Obecnie z wirusem żyje około 33 milionów mieszkańców naszego globu. Co 6 sekund ktoś zakaża się HIV, co 9 sekund inna osoba umiera na AIDS. Jednocześnie ocenia się, że zaledwie 40% seropozytywnych osób wie o swoim zakażeniu. Badania nad rozprzestrzenianiem się epidemii wykazują, że coraz większą liczbę zakażeń notuje się wśród młodych ludzi. W Polsce aż 36% wszystkich zakażeń występuje w populacji między 20. a 29. rokiem życia.

Każdy, bez względu na swoją przynależność rasową, wyznanie religijne czy orientację seksualną może ulec zakażeniu. Jak dotąd nie udało się wyprodukować leku na AIDS ani szczepionki, która zapobiegałaby rozprzestrzenianiu się wirusa. Pomimo nieprzerwanej pracy naukowców i sporadycznych kroków naprzód, ogólny postęp w zwalczaniu choroby jest bardzo powolny. Jedyną bronią pozostaje WIEDZA i unikanie sytuacji niosących ze sobą ryzyko zakażenia.

W listopadzie, w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS, wśród 98 uczniów naszej szkoły przeprowadzono ankietę pt: „Co wiem na temat AIDS?” Po opracowaniu wyników okazało się, że ze świadomością naszej młodzieży nie jest źle. Uczniowie na pytania zawarte w ankiecie udzielali głównie poprawnych odpowiedzi. Duża część ankietowanych wyraziła także chęć poszerzenia swojej dotychczasowej wiedzy na temat zagadnień związanych z HIV i AIDS.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi pod koniec listopada zorganizowano projekcje filmów poświęconych ww. zagadnieniom. Zainteresowani uczniowie obejrzeli udostępnione przez Krajowe Centrum ds. AIDS filmy edukacyjne: „Wiedzieć”, „Miało być inaczej” i „Żyć z HIV”. Podobne projekcje odbywać będą się także w najbliższych dniach.

Uczniowie mogli także poszerzyć swoją wiedzę na temat sposobów rozprzestrzeniania się zakażenia HIV, zachowań ryzykownych i bezpiecznych, mitów i faktów na temat AIDS dzięki okolicznościowej gazetce informacyjnej wyeksponowanej na korytarzu szkoły.
Wszyscy zainteresowani mogli także wyrazić swoją solidarność z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS poprzez złożenie swojego podpisu na specjalnych plakatach, które zawisły na ścianach naszej placówki.

Dnia 21 listopada 2012r. odbył się w naszej placówce szkolny etap Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. Stan swojej wiedzy o Zespole Nabytego Upośledzenia Odporności i wywołującym go wirusie sprawdziło dziewięcioro uczniów. Największą wiedzą wykazali się uczniowie klasy pierwszej technikum: Jakub Mańkowski (I miejsce) i Dawid Dziewirski (II miejsce) oraz Małgorzata Szepelakowska z klasy I/zw (III miejsce).

Wymienieni uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę w etapie powiatowym konkursu, który odbył się 3 grudnia 2012r. w Kwidzynie. Szczególnie dobrze w zmaganiach konkursowych wypadł Kuba Mańkowski, któremu zabrakło jedynie czterech punktów, aby zająć miejsce na podium.
Naszym konkursowiczom gratulujemy dużej wiedzy i życzymy powodzenia w przyszłym roku.