Rozpoczęła się rekrutacja uczniów gimnazjów kl. I-III oraz uczniów klasy I szkół ponadgimnazjalnych w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”, realizowanego przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W roku szkolnym 2011/12 projekt obejmuje uczniów z dziesięciu powiatów: bytowskiego, człuchowskiego, kartuskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego, starogardzkiego, wejherowskiego, miasta Gdańsk i miasta Słupsk. W roku kolejnym projekt realizowany będzie na terenie całego województwa.
Celem ogólnym projektu jest stworzenie warunków równych szans edukacyjnych wszystkim zamieszkałym na terenie województwa pomorskiego uczniom posiadającym szczególne predyspozycje w zakresie matematyki, fizyki i informatyki. Cel ten osiągnięty zostanie poprzez opracowanie i wdrożenie modelu systemowego wspierania uczniów uzdolnionych.
Statystycznie 2-3 procent populacji dzieci przejawia wybitne uzdolnienia. Panuje przekonanie, że zdolny sobie „jakoś” zawsze poradzi. A nie powinien radzić sobie „jakoś”, tylko bardzo dobrze. Dlatego jednym z rezultatów realizacji projektu Zdolni z Pomorza będzie poszerzenie bazy szkół czy placówek edukacyjnych, w których wybitnie uzdolnieni uczniowie, znajdujący się przecież w każdym powiecie województwa pomorskiego, otrzymają – odpowiednie do swoich zdolności – wsparcie.
W każdym z powiatów województwa pomorskiego powstaną Lokalne Centra Nauczania Kreatywnego, które będą tworzyć sieć międzyszkolnych ośrodków wspierających uczniów uzdolnionych.
W ramach projektu dla uczniów przewidziano m.in. zajęcia pozalekcyjne z wybitnymi nauczycielami, spotkania akademickie, opiekę mentorów, obozy naukowe i stypendia. Zajęcia będą prowadzone z zastosowaniem innowacyjnych metod nauczania.
W najbliższym czasie ogłoszone zostaną warunki rekrutacji dla nauczycieli chętnych do udziału w projekcie.
Szczegółowe informacje o projekcie i rekrutacji na stronie www.zdolnizpomorza.pl.
Innowacyjny projekt systemowy Pomorskie – dobry kurs na edukację. Wspieranie uczniów o szczególnych predyspozycjach w zakresie matematyki, fizyki i informatyki jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013.