Biblioteka zdalna

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI.

11/16/2020

16 listopada obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tego dnia 1995 r. państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Dokument został przyjęty po zakończeniu Międzynarodowego Roku Tolerancji ustanowionego przez Zgromadzenie w 1993 r. z inicjatywy UNESCO.

Głównym celem tego dnia jest uświadamianie społeczeństwa o niebezpieczeństwie związanego z konsekwencjami dyskryminacji. Ten czas może być też okazją do głębszej refleksji na temat nietolerancyjnych zachowań w wielu aspektach. Dzień Tolerancji pokazuje jak ważna jest solidarność ze wszystkimi, którzy na co dzień borykają się z wykluczeniem, dyskryminacją i nierównym traktowaniem. Tymi, których głos wymaga wzmocnienia i tymi, którzy z determinacją walczą o swoje prawa stając się obiektem ataków werbalnych czy nawet fizycznych.

Tolerancja jest wartością, która powinna być fundamentem współczesnego świata, tymczasem wciąż jest jej tak mało we współczesnym świecie.

Czym jest TOLERANCJA? W Deklaracji Zasad Tolerancji określono to w następujący sposób:

„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.”

Warto ciągle pamiętać i powtarzać, że każdy człowiek ma takie same prawa i obowiązki, niezależnie od płci, rasy, narodowości, wyznawanej religii, poglądów politycznych, pochodzenia czy orientacji seksualnej.

Bądźmy zatem życzliwi dla innych, otwarci na różnorodność, bo przecież- jak śpiewa S. Sojka:

„(…) budować ściany wokół siebie- marna sztuka (…)”

„(…) daleko raj, gdy na człowieka się zamykam (…)”


O PATRIOTYZMIE INACZEJ…

11/10/2020

Narodowe Święto Niepodległości- dzień, w którym szczególnie obecny jest patriotyzm a słowo „ojczyzna” odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Zewsząd słychać legionowe pieśni patriotyczne, trzepot flag narodowych, stukot żołnierskich defiladowych butów, gwar pochodów i marszów.

Patriotyzm jest umiłowaniem ojczyzny jako miejsca swojego pochodzenia i zamieszkania. Jak to jednak z miłością bywa nie zawsze jest to uczucie szczęśliwe- nierzadko bywa trudna, wymagająca czy nawet nieodwzajemniona. I o tej trudnej miłości do ojczyzny często wypowiadają się artyści w swoich utworach, a dowodem na to, że są to artyści różnych (często odległych) gatunków muzycznych niech będą poniższe teledyski.

Pierwszy z nich to nagrany w 2008 r. kawałek polskiego rapera Eldo (Leszka Kaźmierczaka)- byłego członka kultowej grupy Grammatik, drugi zaś to utwór z 1988 r. Obywatela G.C., czyli Grzegorza Ciechowskiego- wieloletniego frontmana zespołu Republika.

Zachęcam Was do własnych poszukiwań współczesnych ważnych utworów, które wyrażają dzisiejszy patriotyzm.


ODESZLI…

10/31/2020

Jutro dzień Wszystkich Świętych i następujący po nim Dzień Zaduszny- święta bardzo ważne w naszej kulturze i religii. W tym czasie szczególnie wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli.
W tym trudnym roku będą miały one zupełnie inny charakter od wszystkich dotychczasowych. Pozostaniemy w zaciszu naszych domów wspominając wszystkie te chwile, kiedy ci których kochaliśmy, ceniliśmy, podziwialiśmy, czy po prostu tylko znaliśmy byli jeszcze wśród nas.

Jak każdego roku, tak i w tym, pożegnaliśmy wielu wybitnych Polaków- ludzi kultury, sztuki, nauki, biznesu, polityki czy sportu. Lista jest bardzo długa: Wojciech Pszoniak, Maria Janion, Józefa Hennelowa, Piotr Szczepanik, Henryk Wujec, Ewa Demarczyk, Bernard Ładysz, Jerzy Pilch, Krzysztof Penderecki, Paweł Królikowski, Romuald Lipko, Bogusław Polch, Wiktor Bater, Krystyna Łybacka, Emil Karewicz, Jerzy Gruza.

Wielu wybitnych odeszło poza granicami naszego kraju: Sean Connery, Gordon Haskell, Eddie Van Halen, Kenzo Takada, Juliette Gréco, Jiři Mencel, Jack Charlton, Ennio Moricone, Ian Holm, Kenny Rogers, Kirk Douglas, Kobe Bryant.

O nich wszystkich i wielu innych postaciach możemy przeczytać na powstałej niedawno stronie internetowej www.odeszli.pl/miejsca-pamieci. Jest to miejsce, w którym możemy się na chwilę zatrzymać, wspomnieć i zapoznać się z sylwetkami tych, o których pamięć warto pielęgnować.

Naprawdę warto poświęcić parę chwil i poczytać opowieści o Nich. Bo jak mówiła nieodżałowana śp. Maria Janion- wybitna badaczka polskiej kultury XIX i XX wieku, nauczycielka akademicka, profesorka nauk humanistycznych:

„Otóż sądzę, że podstawą humanistyki jest opowieść. Nie wystarczy coś zobaczyć, przeżyć lub nawet pojąć. Trzeba to jeszcze umieć opowiedzieć.”


KSIĄŻKOWY ZAWRÓT GŁOWY.

10/26/2020

Zachęcam Was do odwiedzenia arcyciekawego portalu stworzonego przez Bibliotekę Narodową, na którym prezentowane są zbiory tej Biblioteki i innych instytucji. Co ważne wszystkie materiały są w postaci cyfrowej i zupełnie za darmo.

W Polonie można znaleźć książki, czasopisma, mapy i atlasy, druki ulotne, fotografie, grafiki i rysunki, rękopisy, pocztówki oraz nuty. Portal może być doskonałym miejscem, w którym odnajdziecie dla siebie cyfrową wersję lektury szkolnej lub inne interesujące Was pozycje. Ponadto każdą książkę możecie ściągnąć sobie zupełnie legalnie na komputer lub smartfon np. w postaci pliku pdf.

Zgromadzone w Polonie zbiory można przeglądać i pobierać bez rejestracji, ale należy się zarejestrować, żeby korzystać z dodatkowych funkcjonalności (jak tworzenie własnych kolekcji, notatek i zakładek).

Polona zawiera na tę chwilę ponad 3 miliony cyfrowych obiektów. Jest w czym wybierać.

Proponuję w wyszukiwarkę wpisać hasło „Prabuty” i obejrzeć znaleziska- np. afisz zabawy tanecznej z 1947 r. (co za zaproszenie!)

Udanych poszukiwań.

www.polona.pl


WITAJCIE DRODZY CZYTELNICY.

10/26/2020

Biblioteka podobnie jak cała szkoła przeszła w tryb pracy zdalnej. Przenieśliśmy się w tym trudnym czasie do świata online. Chcielibyśmy bardzo pozostać z Wami w stałym kontakcie, dlatego na tej stronie będziemy publikować ciekawe propozycje spędzania wolnego czasu z książkami oraz innymi mediami.

Mam nadzieję, że będziecie tutaj częstymi gośćmi.

Z bibliofilskim pozdrowieniem
Michał Skowroński