Relacja ze Światowego Dnia Tenisa Stołowego 2018.

6 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Tenisa Stołowego. W tym roku była to już czwarta edycja tego sympatycznego święta organizowanego przez ITTF- Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego. Z tej okazji odbyło się na świecie 5690 Eventów w 97 krajach naszego globu. Spośród trzech tego typu wydarzeń w Polsce jedno z nich było udziałem naszej szkoły.

Założeniem World Table Tennis Day jest popularyzacja tej pięknej dyscypliny sportu, integracja środowisk lokalnych, przeciwdziałanie wykluczeniu ze względu na kolor skóry, pochodzenie, wyznanie czy wiek oraz otoczenie szczególnym wsparciem osób potrzebujących- niepełnosprawnych, ofiar wojen i uchodźców.

W ramach szkolnych obchodów udało się zrealizować kilka przedsięwzięć. Na korytarzu szkolnym rozwieszono ponad 100 plakatów prezentujących wiele ciekawostek i podstawowych informacji na temat tenisa stołowego oraz komiks ukazujący karierę najlepszego polskiego tenisisty w historii- Andrzeja Grubby. Wszystko to miało posłużyć do przygotowania na WIELKI TEST WIEDZY O TENISIE STOŁOWYM.

W piątkowy poranek do Testu przystąpiło czternaścioro uczestników z klasy 3 Technikum. Poziom wiedzy uczniów okazał się w tym roku wysoki i wyrównany. Najlepsza trójka osiągnęła wynik 43 punktów (na 100 możliwych), a o kolejności na podium decydował szybszy czas rozwiązania quizu. Ostatecznie wynik TESTU przedstawia się następująco:
1 m-ce Stanisław Dąbrowski,
2 m-ce Daniel Szczepański,
3 m-ce Damian Siemianowski.

Przy okazji TESTU uczniowie mieli okazję zapoznać się z literaturą traktującą o tenisie stołowym. Wśród wielu woluminów z kolekcji p. Michała Skowrońskiego nie zabrakło wydań przedwojennych, unikatowych egzemplarzy z autografami lub dedykacjami od autorów, jak również monografii zagranicznych.

Kolejnym punktem programu była wizyta przesympatycznych gości z Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego (OREW) w Prabutach. Piątka niepełnosprawnych dzieci wraz ze swoimi opiekunkami uczestniczyła w zajęciach integracyjno- sportowych. Nie zabrakło zabaw i gier, których głównym elementem był oczywiście ping-pong. Dzieci uczyły się odbijać rakietkami balony i piłki, łapać piłeczki wyrzucane przez robota treningowego, czy zbierać je z parkietu przy pomocy specjalnych rur. W roli instruktorów doskonale spisali się nasi najlepsi tenisiści stołowi- Damian i Szymon. Na koniec wszyscy mieli okazję bawić się rysując na specjalnie przygotowanym do tego plakacie. Uśmiechnięte i szczęśliwe dzieci, ściskające swe dyplomy i drobne upominki na długo pozostaną w naszej życzliwej pamięci.

O godzinie 12.00 rozpoczął się Turniej Tenisa Stołowego dla uczniów i pracowników szkoły, w którym udział wzięło 12 uczestników w kategorii mężczyzn (w tym zawsze mile widziany nasz absolwent- Mateusz) oraz trzy Panie, które walczyły o kolejność na podium. Po kilkugodzinnych zmaganiach, wielu pasjonujących pojedynkach przy dopingu licznej widowni w Turnieju najlepsi okazali się:

Kategoria kobiet:
1 m-ce Pani Agnieszka Lewandowska-Lech (jak zawsze bezkonkurencyjna),
2 m-ce Martyna Szepelakowska,
3 m-ce Kinga Szmudanowska.

Kategoria mężczyzn:
1 m-ce Damian Siemianowski,
2 m-ce Szymon Ostrowski,
3 m-ce Wiktor Kobyliński.

W tegorocznych obchodach WTTD chcieliśmy połączyć kulturę fizyczną z kulturą wysoką. Stąd Konkurs na najlepszy limeryk o ping-pongu, który przeprowadziła p. Agnieszka Lewandowska- Lech oraz wystawa limeryków na szkolnym korytarzu. Do Konkursu złożono 35 prac, a wiele z nich powstało jeszcze na widowni natchnionej grą zawodników Turnieju.  Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpiło we wtorek 10 kwietnia.  Najlepszymi w niełatwej sztuce pisania limeryków okazali się:
1 m-ce Krzysztof Kamieniew,
2 m-ce Konrad Kowalczyk,
3 m-ce Natalia Połeć.

Wszyscy wyróżnieni w konkursach i zawodach oraz goście z OREW-u otrzymali drobne upominki związane z tenisem stołowym ufundowane przez Radę Rodziców ZSP. Serdecznie dziękujemy tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego przedsięwzięcia, a w szczególności uczniom klasy 3 Technikum, uczennicom z klasy 1 B oraz informatykom z klasy 1 T, a także wszystkim, którzy zechcieli bawić się wspólnie tego dnia.

ZA ROK BAWIMY SIĘ ZNOWU!

 

Przy okazji pragniemy poinformować, że w czwartek 5 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Torunia Pracowników Oświaty w Tenisie Stołowym. Jak zawsze naszą szkołę reprezentował p. Michał Skowroński, który w tym roku uplasował się na najniższym stopniu podium.