Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie organizowane jest corocznie od 2012 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku cała Polska czyta „Wesele. Dramat w trzech aktach”- najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego.

Nasza szkoła drugi raz z rzędu (po zeszłorocznym czytaniu Quo Vadis Henryka Sienkiewicza) przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji i zorganizowała wyjątkowe spotkanie z narodową literaturą 13 października.

Dramat powstał na kanwie autentycznego wydarzenia z 1900 roku– wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Na weselu pojawił się także sam Wyspiański, który (…) stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, raz po raz dolatywał do jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę(…)

Siedemnaścioro śmiałków zaprezentowało przed całą szkołą swoje umiejętności interpretacyjne. Wśród występujących znaleźli się uczniowie z klas 1, 2 i 3 Technikum oraz kilkoro nauczycieli. Całość przygotowała, nadzorowała i zakończyła pięknym występem p. Irenka z biblioteki szkolnej.

W przyszłym roku, kiedy to świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, tematem Narodowego Czytania będą wybrane fragmenty wielkiej polskiej literatury związane z ideą niepodległości.