Szkolne obchody Święta Niepodległości.

15 listopada odbyły się w sali widowiskowej PCKiS szkolne obchody Święta Niepodległości. Licznie zebrana młodzież naszej szkoły oraz zaproszeni uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im. Marii Curie-Skłodowskiej mieli okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez uczniów pod kierunkiem p. Agnieszki Lewandowskiej-Lech, którego tematyką był los żołnierzy wyklętych. Przedstawienie ukazało dramatyczne sceny przesłuchania, wyroku oraz stracenia legendarnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”.

Przedstawienie w reżyserii uczennicy, a zarazem odtwórczyni głównej roli „Inki”- Katarzyny Potrzeszcz zostało przygotowane na tegoroczne Teatralia w Kwidzynie. Zarówno widownia kwidzyńskiego kinoteatru jak i prabuckiej sali odebrała spektakl z wielkim poruszeniem.

Obchody Święta Niepodległości były doskonałą okazją do uczczenia, przypadającej tego dnia, 100 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji p. Irena Stefanowska ze szkolnej biblioteki przygotowała przedsięwzięcie czytania powieści Quo Vadis. Przez ponad godzinę uczniowie wraz z nauczycielami zmagali się z tremą i trudnym tekstem literackim polskiego noblisty.

Spektakularnym zakończeniem czytelniczego maratonu był występ p. Andrzeja Ochała, który przeczytał fragment lektury z jednego z pierwszych wydań książki, które ukazało się w 1901 r. we Francji i uczynił to…w oryginale!
Więc i my zakończmy adekwatnymi słowami: Chapeau bas!

Foto: Natalia Węgrecka

Foto: Daria Zaremba