SOBÓTKA czyli NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

22.06. w roku jubileuszu szkoły odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasta i zorganizowana została impreza plenerowa „Sobótka czyli noc świętojańska”. Uczniowie klas 1 i 3 technikum doskonale spisali się w roli pasterzy i pasterek, którzy w formie śpiewanej i czytanej przybliżyli zgromadzonym na placu przy katedrze najmłodszym przedszkolakom oraz uczniom gimnazjum i mieszkańcom Prabut zwyczaje i obrzędy tego wywodzącego się z czasów pogańskich święta. Zapewne większość z nas zna tradycję puszczania wianków na wodę czy legendę o kwiecie paproci, ale pewnie nie każdy wiedział, że na cześć słońca- ognia niebieskiego krzesano iskry z jesionowego koła i kołka brzozowego, gdyż te właśnie drzewa były uznawane za święte i symbolizowały boską moc.

We wspólne świętowanie z okazji powitania lata włączył się aktywnie burmistrz Prabut – Pan Marek Szulc, który zaproszony i zachęcany przez Pana Mirosława Papisa starą harcerską pieśnią „Płonie ognisko”, zapalił symboliczny ogień świętojański, przy którym później odbywały się wspólne tańce i śpiewy, a nawet skoki przez ognisko.

W wykonaniu chórku złożonego z dziewcząt i opiekunów Pani A. Lewandowskiej – Lech i Pana M. Papisa nie zabrakło takich utworów jak: „Wiła wianki”, „Czerwone jagody” czy „Głęboka studzienka”. Dopełnieniem obrzędu Nocy Kupały było puszczanie wianków w wodach fontanny, udekorowanie ławek na skwerze oraz jednego z lwów wiankami przez najodważniejszego z pasterzy czyli Bartka S.

Pragniemy gorąco podziękować PCKiS za przygotowanie sceny i nagłośnienia oraz wszystkim współorganizatorom i uczestnikom obrzędu za wspólne świętowanie pierwszego dnia lata.

Zdjęcia Aleksandra Wojtysiak: