Kampania „Znamię! Znam je?”

znamie_znam_je_akcja– czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry
Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. Może pojawić się także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Liczba czerniaków w Polsce wzrosła o 300% w ciągu ostatnich 20 lat. Wpływ na tę sytuację ma między innymi zmiana zachowań Polaków, w tym nadmierne opalanie, oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku.

Każdego roku w Polsce odnotowuje się około 2500-3000 nowych zachorowań na czerniaka. Pod względem rosnącej liczby zachorowań, jest to pierwszy z kolei nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet.

Groźne znamię może pojawić się w każdej chwili na każdej skórze. Ogromne znaczenie ma samokontrola. Usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie ponad 80% chorych. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu.

 

Poznaj ABCDE czerniaka

Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE, czyli Asymetria znamion, Brzegi poszarpane i nierówne, Czerwony lub Czarny kolor, Duży rozmiar oraz Ewolucyjny charakter.
Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które mają charakterystyczne cechy powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Badanie przeprowadzane u specjalisty jest bardzo szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz skanuje całą skórę dermatoskopem, który wychwytuje wszelkie atypowe zmiany.

 

Jak uchronić się przed czerniakiem?

Wystarczy, pamiętać o kilku ZŁOTYCH ZASADACH ochrony przed czerniakiem:

1. Unikanie nadmiernego słońca szczególnie w godz. 11.00-16.00
2. Stosowanie kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB
3. Noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz okrycia głowy
4. Regularne oglądanie skóry w celu szybkiej identyfikacji nowych lub zmieniających się znamion
5. Wizyty u dermatologa lub chirurga-onkologa raz na 6 miesięcy
6. Całkowita rezygnacja z opalania się w solarium

ABCDE czerniaka

abcde_czerniaka

Film edukacyjny