„Na pełnym morzu”

i_teatr_akcja2 czerwca uczniowie klas 1 T i 3 T po raz kolejny uczestniczyli w akcji Internetowy Teatr TVP dla szkół i obejrzeli spektakl „Na pełnym morzu” autorstwa mistrza groteski Sławomira Mrożka. Wyreżyserowany przez Joannę Zdradę, z muzyką Krzysztofa Koniecznego, był transmitowany z Teatru Maska w Rzeszowie.

Akcja przedstawienia, w którym udział wzięli Kamil Dobrowolski, Piotr Pańczak, Andrzej Piecuch, Kamila Korolko i Natalia Zduń rozgrywała się na bezkresnym morzu. Trzech mężczyzn znajdujących się na tratwie znalazło się w bardzo trudnym położeniu– zabrakło im jedzenia. Kiedy nadszedł moment, w którym musieli podjąć niezwykle dramatyczną decyzję- aby dwóch mogło być sytych, trzeci musi zostać zjedzony, napięcie osiągnęło punkt kulminacyjny.

„Mikrospołeczność tratwy przystępuje do niełatwego zadania przypisania ról – kto siądzie przy stole a kto skończy jako serwowane danie? Apelowanie do szlachetności zebranych i czekanie, aż ktoś zgłosi się na ochotnika, tak jak w życiu – nie sprawdza się… Przemoc fizyczna jest zbyt barbarzyńska – cywilizowana społeczność, nawet jeśli składa się z tylko trzech osobników, musi opierać się na ładzie, logice i rozwiązaniach, które chociażby stwarzają pozory racjonalnych. Rozpoczyna się pełna absurdalnych argumentacji dyskusja, kto ma prawo jeść, a kto powinien być jedzony. Stereotypy językowe, odwołujące się do humanizmu i demokracji, maskują rzeczywistość opartą na przemocy i ucisku. Nie trzeba dużo czasu, aby pojawiły się koalicje i wyobcowani, silni i słabi… Kat, pomocnik i ofiara – trzej mężczyźni i trzy role do odegrania w dramacie rozgrywającym się pod płaszczykiem komedii.”

Więcej na temat projektu TUTAJ->>