Wycieczka do Rypina

kapita_ludzki_akcjaW ramach projektu „Pomorskie- dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy”, panowie Jan Dubień i M. Papis zorganizowali wycieczkę do Rypina, która odbyła się 28 maja b.r.

W ramach wycieczki zwiedziliśmy firmę Protech, która zajmuje się obróbką metali na bardzo wysokim poziomie i najnowszymi obrabiarkami klasy światowej.
Po przyjeździe do zakładu powitał nas dyrektor produkcji, który opowiedział nam historię zakładu i oprowadził po poszczególnych działach. W zakładzie tym zobaczyliśmy szereg procesów technologicznych tworzenia gotowego wyrobu, od tzw. surówki poprzez różne obróbki do gotowego wyrobu. W zakładzie tym stosuje się najnowsze procesy obróbki metali, zobaczyliśmy obróbkę metali za pomocą lasera, strumienia wody czy za pomocą prądu elektrycznego. Technologią tą można wykonać skomplikowane procesy i wykonać różne kształty niemożliwe inną metodą.
Przedstawiono nam również działanie obrabiarek sterowanych numerycznie za pomocą komputera. W zakładzie tym mieliśmy również sposobność zobaczenia i zapoznania się z wieloma innymi obrabiarkami metali takimi jak: prasy, giętarki, gwoździarki, obróbka plastyczna drutu oraz wysokiej jakości obrabiarki CNC.

Następnym zakładem jaki odwiedziliśmy był zakład obróbki aluminium i szkła. W zakładzie tym z surówek czyli profili zamkniętych aluminiowych wytwarzano gotowe wyroby przeznaczone głównie do zakładów meblarskich.

Trzecim zakładem jaki odwiedziliśmy w tym dniu była galwanizernia. Kierownik produkcji tego zakładu oprowadził nas i opowiedział o wszystkich procesach nakładania powłok ochronnych na metal. Zobaczyliśmy proces anodowania, cynkowania, niklowania, złocenia, starzenia metalu a także nakładanie powłok żywicznych na metal. Zobaczyliśmy cały proces od czyszczenia i przygotowania elementu po nałożenie warstwy ochronnej.

Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zadowoleni, mogli bowiem poznać szereg nowych procesów technologicznych i urządzeń wysokiej klasy, których w szkole nie sposób zobaczyć.