Prawybory do Parlamentu Europejskiego.

mlodzi_glosuja_akcjaDnia 23 maja br. młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Prabutach miała okazję wziąć udział w symulacji wyborów do parlamentu europejskiego. „Młodzieżowe wybory” są częścią większego programu „Młodzi głosują” Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W ramach tego programu udało się przygotować plakaty promujące hasło „Nie bądź durny, idź do urny” i przygotować informacje dla młodzieży dotyczące parlamentu europejskiego i jego znaczenia. Działania profrekwencyjne wyszły również poza szkołę, ponieważ uczniowie poprzez akcje plakatową w mieście zachęcali dorosłych mieszkańców Prabut do uczestnictwa w wyborach.

Zwieńczeniem realizacji programu „Młodzi głosują” były wybory. Z tego miejsca szczególne słowa uznania należą się Oli Kuriacie, Sandrze Prusek, Zuzi Piórkowskiej, Oktawii Skazalskiej, Agacie Papis, Kai Pilarskiej oraz Oli Wojtysiak. Wszystkie wymienione uczennice aktywnie przyczyniły się do zrealizowania tego programu, za co bardzo serdecznie dziękuje koordynator programu w szkole T. Brodacki.

Frekwencja młodzieży w wyborach wyniosła 50%. Wyniki przedstawiają się następująco:

1. Komitet Wyborczy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro 2,99%
2. Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Narodowy 8,96%
3. Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy 4,48%
4. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 13,43%
5. Koalicyjny Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch 5,97%
6. Komitet Wyborczy Polska Razem Jarosława Gowina 0%
7. Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwina-Mikke 28,36%
8. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP 5,97%
9. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe 1,49%
10. Komitet Wyborczy Demokracja Bezpośrednia 0%
11. Komitet Wyborczy Samoobrona 0%
12. Komitet Wyborczy Partia Zieloni 28,36%frekwencja_PE_2014wyniki_PE_2014