Per aspera ad astra

4.04.2014 r. w I LO w Gdańsku odbył się konkurs recytatorski poświęcony Jackowi Kaczmarskiemu w dziesiątą rocznicę śmierci. Wśród uczniów gdańskich, gdyńskich, wejherowskich i malborskich szkół w kategorii recytacje zaprezentował się Konrad Rogoziński w wierszu „Blues Odyssa” i Paulina Kościelecka.
Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Pomorskiego.

Poziom przeglądu był bardzo wysoki a jury, w skład którego weszły m.in. aktorki Teatru „Wybrzeże” oraz Bożena Olechnowicz z Gdańskiego Oddziału TVP, krytyczne i wymagające.

Konkurs stał się okazją do bliższego poznania osoby i dorobku barda Solidarności – Jacka Kaczmarskiego a ciekawe i często bardzo oryginalne wykonania jego utworów na długo pozostaną w pamięci.

Niezwykły klimat panował we wnętrzu zabytkowego gmachu szkoły a ducha patrona, którym jest Mikołaj Kopernik, zdającego się szeptać: Per aspera ad astra /Przez trudy do gwiazd/, podobnie jak innych wielkich uczonych, wyczuwało się na każdym kroku.