1 grudnia- Światowy Dzień AIDS

aidsPandemia AIDS jest jednym z największych problemów współczesnego świata.

Każdy, bez względu na swoją przynależność rasową, wyznanie religijne czy orientację seksualną może ulec zakażeniu. Jak dotąd nie udało się wyprodukować leku na AIDS ani szczepionki, która zapobiegłaby rozprzestrzenianiu się wirusa. Pomimo nieprzerwanej pracy naukowców i sporadycznych kroków naprzód, ogólny postęp w zwalczaniu choroby jest bardzo powolny. Jedyną bronią pozostaje WIEDZA i unikanie sytuacji niosących ze sobą ryzyko zakażenia.

W listopadzie, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mogli poszerzyć swoje wiadomości na temat sposobów rozprzestrzeniania się zakażenia HIV, zachowań ryzykownych i bezpiecznych, mitów i faktów na temat AIDS dzięki okolicznościowej gazetce informacyjnej wyeksponowanej na korytarzu szkoły. Odbyły się także zajęcia przygotowujące uczniów do udziału w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy o HIV/AIDS.

21 listopada 2013 r. odbył się szkolny etap olimpiady. Stan swojej wiedzy o Zespole Nabytego Upośledzenia Odporności i wywołującym go wirusie sprawdziło dziewięcioro uczniów ZSP. Największą wiedzą wykazały się uczennice technikum: Zuzanna Piórkowska z klasy trzeciej (I miejsce) oraz Daria Zaremba (II miejsce) i Paulina Kościelecka (III miejsce) z klasy pierwszej.

Dziewczęta godnie reprezentowały naszą szkołę w etapie powiatowym, który odbył się 3 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół Społecznych w Kwidzynie. Godziny ciężkiej pracy nad tonami notatek, testów, broszur, oprócz solidnej wiedzy, przyniosły dodatkowe korzyści – dwa miejsca na podium i cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe
w Kwidzynie. Paulina zajęła miejsce pierwsze, Daria uplasowała się na drugiej pozycji.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku!