Wyróżnienie na Festiwalu w Pelplinie

XVIII Festiwal Poetycki im. ks. Janusza Stanisława Pasierba zamknęliśmy wyróżnieniem w kategorii recytacje. Otrzymała je Zuzia Piórkowska z klasy II T I.

W tym roku nasz zespół w składzie: Zuzia Piórkowska i Kaja Skazalska (II T I), Konrad Rogoziński (II T I) oraz Grzegorz Michalski (III T I), tradycyjnie już brał udział w dwóch kategoriach konkursowych: recytacje i programy poetycko – muzyczne. W roli dźwiękowca jak zwykle nie zawiódł Artur Kasprzak (III T I).

Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem w całym kraju a poziom występów był bardzo wysoki. Organizatorzy zadbali o prawdziwą ucztę duchową zarówno dla uczestników jak i gości. W koncercie finałowym prezentowali się nie tylko laureaci pierwszych miejsc, ale także uzdolnione muzycznie rodzeństwo: Michał, Marek i Agnieszka Puchowscy, grający na wibrafonie, gitarze i skrzypcach.

Niezwykle interesujące były dwa wykłady. Pierwszy z nich – inauguracyjny wygłosił ks. diakon Krzysztof Kranicki, uczestnik pierwszego Festiwalu Pasierbowego a jego tematem było Czytanie poezji – czytanie ikony. Słów kilka o lekturze wierszy ks. Janusza St. Pasierba. Temat drugiego wystąpienia – Pani Marii Wilczek, prezes Fundacji im. Ks. J. St. Pasierba brzmiał: Ks. Janusz Stanisław Pasierb jako duchowy przewodnik na drodze wiary.

W ramach Festiwalu odbywają się spotkania z poetami. W tym roku w Pelplinie gościł pochodzący z Bydgoszczy Jarosław Jakubowski, który czytał swoje wiersze. Była to rzecz niezwykła „widzieć jednocześnie autora, wiersz i temat” (ks. Pasierb).

W tym roku również zwiedzaliśmy Katedrę Pelplińską, której, jak pisał ks. Pasierb, „żadna z katedr świata nie przesłoniła w jego sercu”.

Z Pelplina wróciliśmy bogatsi o nowe przeżycia duchowe i niezapomniane wrażenia.