31 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 r. cały kraj znieruchomiał na wieść o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. W codzienność Polaków brutalnie wkroczyła historia: czołgi na ulicach, godzina milicyjna, internowania, krwawe pacyfikacje strajków.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w kampanię edukacyjną organizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 31 rocznicy tego tragicznego wydarzenia.

Przez cały tydzień młodzież mogła oglądać okolicznościową wystawę obrazującą wydarzenia związane ze stanem wojennym, a w dniu dzisiejszym obejrzeć film Kazimierza Kutza „Śmierć jak kromka chleba” ukazujący pacyfikację kopalni „Wujek”.

Zwieńczeniem  całotygodniowej kampanii było zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w akcji społecznej „Światło wolności”, w czasie której 13 grudnia o godz. 19.30 każdy solidaryzujący się z ofiarami stanu wojennego powinien zapalić i postawić w oknie symboliczną świeczkę. Na podobny gest zdobył się w 1981 r. prezydent USA Ronald Reagan mówiąc: We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.