Światowy Dzień Rzucania Palenia

W 1974 roku dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący- aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki.
W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, również w Polsce. Tysiące palaczy starają się wytrwać chociaż ten jeden dzień w niepaleniu, a część z nich ostatecznie rozstaje się z tym zgubnym nałogiem.
Dwa miliardy ludzi na świecie, w tym dziewięć milionów Polaków to nałogowi palacze tytoniu.
Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm. Palenie tytoniu powoduje w przybliżeniu trzykrotnie więcej zgonów niż wszystkie przyczyny niemedyczne razem wzięte, m.in. wypadki drogowe, katastrofy lotnicze, katastrofy kolejowe, morderstwa, samobójstwa. Palenie tytoniu zabija około czterech milionów palaczy rocznie! Co dziesięć sekund umiera na świecie jedna osoba, której śmierć spowodowana jest niekorzystnym działaniem nikotyny. Osoby palące żyją przeciętnie 15 lat krócej niż te, które po papierosy nie sięgają.
Tak przerażające statystyki powinny zmusić palaczy do refleksji i do zmiany swoich dotychczasowych nawyków.

Tegorocznym obchodom Światowego Dnia Rzucania Palenia (15.11.2012r.) w naszej szkole towarzyszyły hasła: „Zamiast jarania – spróbuj chrupania!” oraz „Witaminka – zamiast dymka!”. Tego dnia wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły mogli rozkoszować się smakiem soczystych i pachnących sadem i ogrodem smakołyków, zakupionych dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców. Schrupaliśmy łącznie 30 kilogramów jabłek oraz siedem kilogramów marchwi. Oprócz pochłaniania witamin i antyoksydantów w czystej, naturalnej postaci- uczniowie mogli także zapoznać się z podstawowymi faktami dotyczącymi szkodliwości palenia papierosów, poznali także korzyści wynikające z rzucenia nałogu. Na ścianach i różnych tablicach szkoły zawisły – przygotowane przez uczniów i podarowane przez PSSE w Kwidzynie – plakaty, broszury i ulotki propagujące życie bez trującego i śmierdzącego dymka.

Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwały panie: Irena Stefanowska i Anna Puścion oraz uczennice: Paulina Szmelter (kl. IV T/i), Edyta Baranowska, Paulina Chrostek, Monika Jurek i Martyna Piórkowska (kl. III T/i).
Kolejne obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia już za rok. Być może do tego czasu niejednemu palaczowi uda się porzucić ten śmiercionośny nałóg?