Od Technika do Europejczyka, Viva España!

Projekt nr 2020-1-PL01-KA102-080857

 

Opis Projektu Dokumentacja Projektu Przebieg Projektu Upowszechnianie Projektu Piszą o nas
 

 

Opis Projektu

1. Projekt „Od Technika do Europejczyka. Viva España!" jest realizowany przez Zespół Szkół w Prabutach.
 
2. Projekt realizowany jest na zasadach programu Erasmus + ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.

3. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w 100%.
 
4. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
 
5. Projekt skierowany jest do 15 uczniów klasy III Technikum kształcących się w zawodzie technik handlowiec i technik automatyk wyłonionych w drodze rekrutacji oraz uczniów klasy II Technikum jako uczestników rezerwowych.
 
6. Projekt jest realizowany w terminie 01.10.2020 r. – 30.09.2022 r.
 
7. Celem projektu jest:
- podniesienie praktycznych umiejętności i kompetencji zawodowych w zakresie zgodnym z zawodem technik handlowiec i technik automatyk;
- nabycie doświadczenia zawodowego w pracy w zakładach o wysokim standardzie usług i przygotowanie do pracy z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i technologii;
- zapoznanie z innymi sposobami organizacji procesu pracy;
- nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie języka hiszpańskiego;
- zdobycie wiedzy na temat historii, kultury i zwyczajów panujących w Hiszpanii;
- zwiększenie mobilności i aktywności uczniów pochodzących z niewielkich miejscowości;
- zdobycie nowych doświadczeń życiowych;
- podniesienie wrażliwości międzykulturowej;
- zwiększenie możliwości adaptacyjnych w nowym środowisku, przełamywanie barier i uprzedzeń kulturowych i językowych;
- zwiększenie poczucia świadomości bycia obywatelem Europy i świata;
- rozwój umiejętności komunikacyjnych, społecznych i dostosowawczych uczniów, co uświadomi konieczność uczenia się przez całe życie;
- wzrost motywacji do nauki, a w przyszłości podniesienie i poszerzenie kwalifikacji oraz dbanie o ciągły rozwój osobisty;
- bardziej atrakcyjna i konkurencyjna ofertę szkoleniowa dla uczniów Zespołu Szkół i potencjalnych kandydatów;
- poprawa wyników egzaminu maturalnego w zakresie języków obcych oraz egzaminu zawodowego;
- promowanie transnarodowej mobilności.
 
8. Działania w ramach projektu będą realizowane:
- Polska, Prabuty
- Hiszpania, Sevilla

9. Instytucje związane z realizacją projektu:
a) Instytucją zatwierdzająca, monitorującą, kontrolującą, dokonującą oceny merytorycznej i finansowej realizacji projektu jest:
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu Erasmus+
ZESPÓŁ PROGRAMU OPERACYJNEGO WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ (PO WER) Aleje Jerozolimskie 142A, 02-305 Warszawa tel. +48 22 46 31 655
http://www.power.frse.org.pl/
b) Instytucją Wysyłającą jest biuro projektu w Polsce:
Zespół Szkół w Prabutach
ul. Szkolna 4, 82-550 Prabuty
Pokój nr 1
Telefon: 55 278 20 40
zspp@zspprabuty.pl
http://www.zspprabuty.pl
c) Instytucją Partnerską jest biuro projektu w Hiszpanii:
euroMind Projects S.L.
Avenida de Hytasa, 36
Edificio Toledo II, Planta 1ª – Oficina 3
41006 SEVILLA
Phone: +34 955 22 09 32
project.sevilla@euromind.es
https://euromind.es/
 
10. Wsparcie w ramach projektu obejmuje:
- Odbycie 4 tygodniowych praktyk zawodowych w hiszpańskich przedsiębiorstwach zgodnych ze specyfiką zawodu i na stanowiskach zgodnych z profilem zawodowym, które zostaną zrealizowane zgodnie z opracowanym programem praktyk dostosowanym do potrzeb uczestnika uwzględniającym efekty rozwoju osobowościowego, komunikacji w języku obcym i oczekiwane kompetencje zawodowe po odbyciu praktyki.
- 20 godzinny kurs języka hiszpańskiego zorganizowany przez Instytucję Wysyłającą.
- 10 godzinne warsztaty z zakresu komunikacji interpersonalnej służące rozwojowi osobistemu i świadomości międzykulturowej.
- 10 godzinne warsztaty z doradztwa zawodowego służące umiejętności planowania własnej kariery zawodowej i wzrostu świadomości konieczności uczenia się przez całe życie oraz zwiększające kompetencje społeczne mające na celu przygotowanie młodzieży do, w większości przypadków, pierwszego w życiu wyjazdu za granicę.
- Materiały szkoleniowe.
- Dostęp do multimedialnej platformy językowej www.educaplay.com
- Realizację programu kulturowego w kraju Instytucji Partnerskiej, w skład którego wchodzić będą zajęcia na temat kultury Hiszpanii, wymiana językowa z młodzieżą z innych państw, zajęcia kulturalno - społeczne oraz wycieczki do głównych miast regionu.
- Zestaw informacyjny z niezbędnymi informacjami na temat miasta.
 
11. Informacje nt. projektu zamieszczane będą na stronie internetowej ZS w Prabutach http://zspprabuty.pl, dzienniku elektronicznym, na tablicy ogłoszeń oraz udostępnione w formie papierowej w bibliotece szkolnej.
 
12. Koordynatorzy projektu:
Hanna Sobieraj (Polska)
Amelia Wójcik (Hiszpania)


Dokumentacja Projektu

Formularz wniosku

Umowa o współpracy

Formularz zgłoszenia uczestnika

Zobowiązanie do zapewnienia jakości

Oświadczenie uczestnika

Porozumienie o programie zajęć technik handlowiec

Porozumienie o programie zajęć technik automatyk

Program praktyk technik handlowiec

Program praktyk technik automatyk

Regulamin euroMind dla uczestników

Regulamin rekrutacji uczestników

Protokół komisji rekrutacyjnej nr 1

Protokół komisji rekrutacyjnej nr 2

Protokół komisji rekrutacyjnej nr 3

Protokół komisji rekrutacyjnej nr 4

Protokół komisji rekrutacyjnej nr 5

Umowa z uczestnikiem


Przebieg Projektu

 

Nasi uczniowie już w słonecznej Hiszpanii.

W sobotę 26 lutego grupa 15 uczniów z klas 2 i 3 Technikum pod opieką p. Hanny Sobieraj oraz p. Jakuba Karabiniewicza wyruszyła autobusem na lotnisko w Modlinie aby stamtąd odlecieć do Sevilli na miesięczne praktyki zawodowe w zawodach automatyk oraz handlowiec.

Grupa dotarła cało i zdrowo na miejsce. Hiszpania przywitała ich słoneczną pogodą i pięknymi okolicznościami przyrody. Czekajcie na kolejne relacje z pobytu naszych zawodowców.

Pierwszy tydzień praktyk zagranicznych.

Za nami pierwszy tydzień praktyk zawodowych w Hiszpanii. Podczas dotychczasowej pracy zapoznaliśmy się m.in. z organizacją handlu w Carrefour oraz zasadami panującymi w handlu. Gospodarze i pracodawcy przyjęli nas bardzo serdecznie, mimo bariery językowej bardzo dobrze się dogadujemy. Po ciężkim tygodniu pracy w weekend udamy się na wycieczkę, z której relację prześlemy wkrótce.

Serdeczne pozdrowienia z Sewilli.

Wycieczka do Malagi.

6 marca pojechaliśmy na wycieczkę do Malagi. Zwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc. Byliśmy nad Morzem Śródziemnym i naprawdę świetnie się bawiliśmy. Obejrzyjcie parę zdjęć z naszego wyjazdu.

Pozdrawiamy!

Prawie jak torreadorzy.

Dziś po obowiązkowych praktykach w zakładach pracy popołudniowe zajęcia z języka hiszpańskiego odbyły się na Arenie Walk Byków w Sevilli.

Wycieczka do Kadyksu.

Przesyłamy gorące pozdrowienia z Kadyksu- pięknego miasta położonego półwyspie oddzielającym odnogę Zatoki Kadyksu od Oceanu Atlantyckiego- Z powodu tego wyjątkowego położenia miasto słynie z doskonałych plaż.

Nasi projektowicze na meczu La Liga.

W niedzielę nasi uczniowie przebywający na praktykach w Hiszpanii mieli okazję obejrzeć mecz najlepszej ligi piłkarskiej w Europie. Grupa zasiadła na trybunach Estadio Ramón Sánchez Pizjuán- stadionu Sevilla FC, która podejmowała tego dnia zespół Real Sociedad.
Mecz zakończył się co prawda bezbramkowym remisem, ale warto było zobaczyć drugą drużynę La Liga- Sevilla ustępuje bowiem w tabeli tylko Realowi Madryt i jest tuż przed FC Barceloną.

Wideo


Upowszechnianie Projektu

Informacje o projekcie przekazywane były poprzez stronę internetową i media społecznościowe szkoły, dziennik elektroniczny, szkolną tablicę informacyjną oraz podczas spotkań z rodzicami kandydatów na uczestników projektu, spotkań z uczniami klas ósmych i ich nauczycielami oraz z lokalnymi pracodawcami. Uczniowie szkół podstawowych mieli okazję usłyszeć o projekcie podczas wizyty w marcu w związku ze spotkaniem współorganizowanym z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Kwidzynie dotyczącym wyboru przyszłego zawodu https://zspprabuty.pl/index.php/2022/03/20/wizyta-uczniow-klas-8-sp-w-prabutach/.

Kolejne spotkanie miało miejsce w maju podczas Dnia Otwartego Szkoły https://zspprabuty.pl/index.php/2022/05/31/dzien-otwarty-w-naszej-szkole/.

O projekcie informował również dyrektor szkoły podczas wizyt w szkołach podstawowych w ramach promocji szkoły. We wrześmiu miał miejsce event podsumowujący całość projektu https://zspprabuty.pl/index.php/2022/10/12/hasta-pronto-espana/.

Materiały opracowane przez uczniów w trakcie zajęć z upowszechniania rezultatów Projektu:

Slajdy z praktyk
Materiały do filmu
Film z pobytu 1
Film z pobytu 2
Film na podsumowanie